fbpx
Co není vidět

Z ledovce vidíme jen špičku, která ční nad hladinou. Jeho největší část je ukrytá v hloubce a není prostým pohledem vidět. Její velikost však umíme spočítat.

Z ledovce jménem covid, který naboural naše životy již na dobu delší než jeden rok, vyčnívá 30 000 obětí. Je třeba se důrazně ptát i na další postižené a oběti, které nejsou na první pohled vidět.

Náraz covidu postihl citelně i naše zdravotnictví. Lékaři, sestry a další pracovníci v nemocnicích i ambulancích, se věnovali především nemocným s covidem. Preventivní prohlídky a plánované operace byly hromadně odkládány. Závažná onemocnění, která jsme mohli včas odhalit a léčit, zůstala skrytá. Stav tisíců pacientů, u kterých nebylo včas provedeno nezbytné ošetření, se zhorší.

Polští lékaři odhadují, že díky covidu, bylo v uplynulém roce odhaleno o 40% méně zhoubných nádorů, než obvykle. Podobná situace se dá očekávat i u nás. Stejně tak lze očekávat nárůst zatím nezjištěných onemocnění srdce a cév a tisíce pacientů se zhoršeným zdravotním stavem.

Ptejme se!

Kolik našich blízkých zemře zbytečně, díky nezvládnuté pandemii v nejbližších následujících létech?

Umíme to spočítat?

Umíme jim to spočítat?

 

MUDr. Jiří Pekárek